Szczecin – ukryte piękno miasta

Written by

Szczecin dla wielu osób kojarzy się z przygnębieniem. Nie widać tam zbyt wielu kolorów, a dodatkowo tłoczno usytuowane tramwaje odbierają miastu urok. Tak to wygląda na pierwszy rzut oka, ale nie do końca jest to prawda. Jeśli człowiek zagłębi się bardziej, to dostrzeże piękno ukrywane pod warstwą modernizacji. Co warto zwiedzić, aby dostrzec atrakcyjność Szczecina?

Zamek Książąt Pomorskich

Jest to renesansowy zamek, powstały w 1346 roku. Odnowiono go po wojnie w około 1958 r. Początkowo był siedzibą rodu Gryfitów, którzy panowali od XII do XVII wieku. Znajdują się w nim resztki gotyckiego Kościoła św. Ottona. Na placu znajduje się Wieża Zegarowa z XVII-wiecznym zegarem słonecznym, Wieża Więzienna i Wieża Dzwonów. Aktualnie budynek służy jako sala koncertowa, sala wystawowa, kino i kabaret. W Zamku prowadzi się wiele wydarzeń kulturalnych, takich jak:

-Niedzielne Koncerty Popołudniowe;
-Wiosenne Koncerty Gitarowe;
-Jesienny Salon Muzyczny;
-Europejska Noc Muzeów;
-Zamkowe Noce Filmowe.

Miejsce to jest ważnym elementem kultury Szczecina. Można go odwiedzić w dowolnym dniu tygodnia, a cena biletu jest symboliczna. Warto udać się na którąś ze stałych ekspozycji (np. Cele Czarownic), a przy okazji nacieszyć oko samym wyglądem zamku, a przede wszystkim Wieżą Zegarową, która prezentuje się wręcz bajkowo.

Podziemne Trasy Szczecina

Są to podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach przeciwlotniczych i przeciwatomowych. Jednym z obiektów jest poniemiecki schron lotniczy pochodzący z okresu II wojny światowej. Jest nazywany największym schronem cywilnym w Polsce, w czasie nalotów uchronił do 5 tysięcy osób. Szlak ma dwie trasy – jedna nazwana „II Wojna światowa”, druga „Zimna Wojna – życie w PRL-u”. Ich przejście zajmuje po około godzinę. Przewodnik w czasie wycieczki opowiada o historii danej części trasy, a dodatkowo prezentuje umieszczone plakaty i zdjęcia z tamtego okresu. Jest to cenna lekcja historii, dzięki której starsze osoby mogą pokazać młodszym ich wspomnienia z życia w tych nieprzyjemnych warunkach. Placówka otwarta jest codziennie, więc nie trzeba martwić się o trafienie na dobry dzień. Warto udać się tam z dziećmi, gdyż trasy nie są ani trochę straszne, a mają pobudki dydaktyczne i mogą pozostać w pamięci dłużej niż to, co przekazuje się w szkole.

Wały Chrobrego

Jest to taras widokowy, mający długość około 500 metrów. Tuż obok znajduje się Muzeum Narodowe, Port, oraz Zamek Książąt Pomorskich. Powstał w latach 1902-1921. Nazywany jest jednym z najpiękniejszych miejsc Europy. Założeniem wałów było połączenie najważniejszych miejsc w mieście. Na środku trasy znajduje się posąg. Przedstawia on walkę mężczyzny z centaurem. Na murach wałów umieszczono herby miast pomorskich. Przejście się po krużganku jest oczywiście darmowe. Widok prezentuje się okazale – piękna rzeka Odra, oraz plaża przy niej. Zadbano także o estetykę samego tarasu. Można znaleźć tu m.in. piękną fontannę. Wały Chrobrego mogą zachwycić przy pierwszym rzucie oka. Spokojna okolica i okoliczne budynki dodają temu miejscu uroku. Jest to symbol Szczecina i bezbłędnie oddaje jego ukryty urok.

Pałac „Pod Globusem”

Początkowo był to barokowy pałac, powstały w latach 1724-1725. W 1759 roku urodziła się tu Zofia Dorota Wirtemberska, żona cara Pawła I. Po 1890 roku budynek został rozebrany i zbudowany na nowo, w stylu neobarokowym. Służy jako Akademia Sztuk Pięknych. Ciekawym faktem jest to, że pomimo zniszczenia całego starego miasta, placówka pozostała nienaruszona. Sąsiaduje z równie pięknym Pałacem Jońskim. Budowla jest przeogromna i zachowana w bardzo dobrym stanie. Ma wspaniałe zdobienia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Jest świetnym przykładem stylu neobarokowego. Dodatkowym atutem jest możliwość oglądania dzieł tworzonych przez uczniów akademii, które wiszą na ścianach pałacu.

Baszta Panieńska

Nazywana również Basztą Siedmiu Płaszczy. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina. Często umieszcza się ją np. na godłach i flagach. Nazwa „Panieńska” pochodzi od Bramy Panieńskiej, która istniała od roku 1307. Budynek jest przykładem budowli gotyckiej. W baszcie więziono skazańców. W 1948 roku uległa zniszczeniu, lecz naprawiono ją już w 1964 r. Wiąże się z nią legenda. Dotyczy ona krawca, który miał za zadanie uszyć księciu Bogusławowi X siedem płaszczy. Gdy starczyło drogocennego materiału, użył go by stworzyć sukienkę dla swojej żony. Podobno jako karę uwięziono go za to w baszcie. Historycy jednak twierdzą, że nazwa wzięła się od rzemieślniczych cech krawców, którzy ufundowali budowę. Baszta jest jedną z niewielu pozostałości po średniowiecznych umocnieniach Szczecina. Jest ważnym elementem dla mieszkańców tego miasta, którzy znają historię budowli. Po zniszczeniu została zrekonstruowana w tym samym stylu co wcześniej, więc nie ma zmodernizowanych dodatków. Na samym szczycie baszty jest umiejscowiona flaga Polski. Niestety, budynek jest w pobliżu dwóch ruchliwych dróg, przez co nie każdy zwraca na niego uwagę. Przy wizycie w Szczecinie warto mieć na uwadze jego istnienie, aby pamięć o nim nie zaginęła wśród miejskiej zabudowy.

Article Categories:
Szczecin

Comments are closed.