Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie największym miastem tego regionu. To miejsce znane ze stoczni jachtowych i remontowych oraz ceniony ośrodek turystyczny oferujący wiele atrakcji.
Szczecin – miasto fascynujących podziemi
Podróżując do tego miasta pociągiem nie opuszczajcie od razu dworca. Pod dworcem głównym znajduje się bowiem wybudowany w 1941 roku schron przeciwlotniczy o głębokości odpowiadającej pięciu piętrom. Dostępne są tutaj dwie trasy zwiedzania, związana z tematyką Zimnej Wojny oraz druga – w tematyce II Wojny Światowej. Starannie dobrana oprawa dźwiękowa i scenografia sprawią, że poczujecie się tak jakbyście to Wy oczekiwali w schronie na zakończenie bombardowania. Trasa związana z Zimną Wojną pokaże Wam natomiast prawdziwy schron przeciwatomowy.
Stocznia Szczecińska
Stocznia zajmuje teren 45 hektarów i jest niecałe 2 kilometry od miasta. Zobaczycie tutaj pochylnie, hale montażowe, nabrzeża, hale udźwigowe a podczas wycieczki wejdziecie do świetlicy, w której w 1971 roku stoczniowcy debatowali z Edwardem Gierkiem. W tym samym miejscu w sierpniu 1980 roku podpisano pierwsze z Porozumień Sierpniowych.
Zamek Książąt Pomorskich
Z początku drewniany dom, następnie kamienny, ostatecznie rozbudowany do rangi Zamku i wielokrotnie powiększany, jest dzisiaj jedną z najważniejszych atrakcji Szczecina. Wielokrotnie niszczony, nie uniknął bombardowań drugiej wojny światowej i stał się ruiną. Po wojnie postawiono sobie za cel odbudowę zamku. Formę największej świetności czasów renesansu ostatecznie przywrócono mu w 1985r.
Zamek jest obecnie siedzibą Muzeum Zamku Książąt Pomorskich, Opery na Zamku, Pracowni Archeologicznej i wielu innych. Wiosną wysłuchacie tu wspaniałych Wiosennych Koncertów Gitarowych, a zamek, jak za czasów Bogusława X, Jana Fryderyka czy Filipa II, ponownie tętni życiem.
Jasne Błonia
Ten szeroki zieleniec noszący imię Papieża Jana Pawła II jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku Szczecinian. Park podzielony jest na dwie części a w jego centrum obejrzycie odsłonięty w 1995 roku pomnik Jana Pawła II upamiętniający jego wizytę w Szczecinie. Znajduje się tutaj również Pomnik Czynu Polaków odsłonięty 03 września 1979 roku w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na pomnik składają się trzy ważące po ok 15 ton orły symbolizujące trzy pokolenia Polaków.
Park Miejski Różanka
To pełne alejek i rabat miejsce jest siedzibą mnóstwa pachnących róż w najróżniejszych odmianach. Ptasia studnia odtworzona na wzór swojej przedwojennej poprzedniczki, egzotyczne krzewy i drzewa takie jak klony, korkowiec amurski czy grab amerykański to doskonałe miejsce na letni lub wiosenny spacer. Przed wojną mogło tu rosnąć nawet 10 tysięcy kwiatów, dzisiaj jest ich znacznie mniej, ale wciąż skutecznie cieszą wzrok.
Jezioro Szmaragdowe
Jezioro Szmaragdowe jest głębokim na 18 metrów wyrobiskiem dawnej kopalni kredy wapiennej, dzięki czemu zawdzięcza zielonkawy kolor wody. Na tym terenie do 1925 roku funkcjonowała kopalnia, do wnętrza wyrobiska runęła woda zabijając kilku robotników. Wszystko stało się tak szybko, że do dzisiaj na dnie jeziora znajdują się wagoniki kolejki, torowiska i narzędzia. W drodze nad jezioro przejdziecie pod charakterystycznym betonowym wiaduktem, pod którego przęsłem można przejść do schronu z okresu II wojny światowej. Jeśli chcecie zwiedzić schron możecie umówić się wcześniej na zwiedzanie.
Brama Królewska
Powstałą w okolicy 1728 roku bramę zobaczycie na pl. Hołdu Pruskiego. To zachowany fragment dawnej twierdzy szczecińskiej. Budowę bramy ufundował król Prus Fryderyk Wilhelm I, na jej północnej stronie ujrzycie tarczę z pruskim orłem z królewską koroną, a na szczycie zobaczycie postacie Marsa i Herkulesa. Obecnie w Bramie znajduje się „Brama Jazz Cafe”.
Jezioro Dąbie
To jezioro było kiedyś zatoką Morza Bałtyckiego, która pod wpływem naturalnej akumulacji osadów została odcięta od morza tworząc jezioro. Dzisiaj łączy się ono z Zalewem Szczecińskim poprzez koryto Odry i ma powierzchnię 56 km kwadratowych. Jezioro jest dostępne dla śródziemnomorskich statków, które pogłębionym torem wodnym docierają do nabrzeży portu.
Na dnie tego jeziora spoczywa wrak betonowca „Ulrich Finsterwalde”, a znaczna jego część jest ponad wodą stanowiąc dom dla wodnych ptaków.
Najstarsze kino na świecie
Mowa oczywiście o szczecińskim kinie Pionier 1909, które działa od prawie 100 lat. Kino zostało otwarte w 1909 roku, a jako pierwsze, puszczano w nim krótkometrażowe nieme filmy. Kino nie przerwało swojej działalności nawet podczas wojny, a w 2005 wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Dzisiaj obejrzycie tutaj popularne firmy, ale również ambitne kino dla wymagających. To ciekawe miejsce na popołudniowy seans bowiem w jednej z sal obejrzycie film siedząc przy kawiarnianych stolikach w towarzystwie smacznej herbaty.
Planetarium
Na Wałach Chrobrego w Muzeum Narodowym znajduje się przenośne planetarium. Po napompowaniu jego powierzchnia to 56 metrów kwadratowych, pokazywane w nim są seanse, podczas których zapoznacie się z gwiazdozbiorami i planetami lub filmami popularnonaukowymi. Znajduje się tutaj również wystawa zawierająca teleskop do obserwowania słońca, zdjęcia jego powierzchni i wiele innych interesujących eksponatów.
Cerkiew w św. Mikołaja
Ten wzniesiony na planie krzyża greckiego budynek ma 26 metrów długości i 25 metrów wysokości i nakryty jest złoconą kopułą. Wyjątkowe są tutejsze dzwony, pośród których dzwon o imieniu Św. Mikołaja waży aż 700 kg.
Maszt parowca na środku miasta?
Taki właśnie obiekt zobaczycie przy Placu Solidarności. Liczący sobie 30 metrów wysokości i ważący 30 ton maszt z parowca SS „Kapitan K. Maciejewicz” jest ostatnim elementem dawno zezłomowanego statku. Przy maszcie zamontowano tablice opisującą najważniejsze fakty z życia statku.
Muzeum Techniki i Komunikacji
Powstałe w dawnej zajezdni tramwajowej muzeum jest trzecim pod względem wielkości w Polsce.
Budynek zajezdni sam w sobie jest zabytkiem, obejrzycie w nim dawne elementy wyposażenia technicznego a także stare tramwaje i autobusy. Zobaczycie jak wyglądały dawne jednoślady takie jak Żaki czy Rysie oraz stare Fiaty, Nysy i Żuki. Dostępny symulator sprawdzi Wasze umiejętności prowadzenia tramwaju oraz spróbujecie na żywo podnieść samodzielnie Fiata 126P.
Na terenie Muzeum odbywają się również liczne wystawy z dziedziny projektowania użytkowego.
Szczecin jest miastem wielu atrakcji, które odpowiednio wzbogacą weekend pełen zwiedzania. Liczne pomniki, secesyjne budynki, parki i kawiarnie zadowolą każdego turystę, a czas spędzony w tym mieście na pewno nie będzie zmarnowany.