Szczecin – miasto warte odwiedzenia

Written by

Choć Szczecin jest położony na zachodnich rubieżach Polski i wbrew panującemu przekonaniu – nie leży nad morzem – to warto je odwiedzić, ponieważ łączy w sobie powiew Zachodu z polskimi tradycjami.

Melomani będą zachwyceni

W Szczecinie jest mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia, ale i wydarzeń, w których trzeba uczestniczyć. Od kilku lat obserwowany jest wzrost zainteresowania tym zachodniopomorskim miastem nie tylko ze strony turystów, ale i melomanów. A wszystko za sprawą nowej filharmonii. Ten budynek wzbudzał wiele wątpliwości i był kontrowersyjny na etapie budowy. Ale kiedy już postał, to właśnie jego modernistyczny kształt, złote wnętrza stały się symbolem nowego otwarcia miasta. Dziś jest to jeden z największych symboli Szczecina. Liczba melomanów jest olbrzymia, zdobycie biletów jest trudne, aczkolwiek nie niemożliwe. Nie ma chyba osoby, która będąc w budynku filharmonii na koncercie lub podczas cyklicznie organizowanego zwiedzania, nie byłaby zachwycona rozmachem, akustyką, wnętrzem. Budynek filharmonii zdobył bodaj wszystkie najważniejsze nagrody architektoniczne, został uznany za jeden z najciekawszych projektów ostatnich lat. To wszystko sprawia, że filharmonia stała się jednym z najczęstszych powodów odwiedzin w Szczecinie.

Wiele lat i wiele kontrowersji – tak w skrócie można opisać remont Opery na Zamku. To drugi ważny punkt na mapie Szczecina. Dla melomanów również obowiązkowy. Był czas kiedy zamiast w zabytkowych wnętrzach Zamku Książąt Pomorskich  występy artystów były podziwiane w mało urodziwym dmuchanym namiocie przy ul. Gdańskiej. Ale po zakończeniu prac remontowych i powrocie artystów do dawnej siedziby, Opera na Zamku po raz kolejny błyszczy i zachęca do odwiedzin. Ciekawy i urozmaicony repertuar sprawiają, że każdy możne znaleźć coś dla siebie. A słuchanie muzyki operowej w średniowiecznych zabytkowych przestrzeniach na pewno pozostawi wrażenia na dłużej.

W Szczecinie działają również inne sceny na których można posłuchać muzyki na najwyższym poziomie. W Netto Arena odbywają się koncerty najlepszych artystów z Polski i zagranicy, a oklaskiwać ich może ponad 4000 osób. W budynku Starej Rzeźni, który jest położony na wyspie Łasztownia, odbywają się kameralne koncerty lokalnych artystów oraz coroczny festiwal piosenki szantowej. Do Szczecina warto na pewno przyjechać przy okazji Szczecin Music Fest – coraz bardziej znanego festiwalu muzycznego.

Szczecin teatrami stoi

To miasto portowe jest mekką nie tylko dla miłośników muzyki, ale i teatru. Teatr Polski czy Współczesny to znane w całym kraju zespoły artystyczne, które wystawiają kultowe już przedstawienia typu: Mayday czy Kogut w Rosole. Ciekawostką jest fakt położenia tych teatrów.

Teatr Polski funkcjonuje w budynku przy ul. Swarożyca, w którym przed II wojną światową była loża masońska. Symbole masonów są obecne do dzisiaj. Ten piękny budynek położony tuż przy Odrze czeka na rozbudowę, ponieważ zainteresowanie spektaklami jest olbrzymie. Podobnie jak potencjał zespołu artystycznego.

Teatr Współczesny zaś mieści się przy najbardziej reprezentacyjnej części miasta, czyli Wałach Chrobrego. W budynku Muzeum Narodowego działa z powodzeniem od lat zespół, który w swoim repertuarze ma i komedie, i znane wszystkim dramaty. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto przyjechać do Szczecina podczas festiwalu Małych Form Teatralnych KONTRAPUNKT – jest to jeden z najbardziej znanych wydarzeń teatralnych w Polsce, na którym można spotkać gwiazdy polskiego teatru. Bilety na festiwal rozchodzą się w mgnieniu oka.

Kino Pionier – najstarsze na świecie

Oprócz oferty dla melomanów Szczecin jest nie lada gratką dla kinomaniaków. Ponieważ właśnie w tym mieście funkcjonuje najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie – Pionier. Certyfikat Księgi Rekordów Guinessa to potwierdza. W tym kinie wyświetlane są i mainstreamowe filmy, jak i niszowe artystyczne, które ciężko zobaczyć gdzie indziej. Klimat starego kina jest idealnie odzwierciedlony we wnętrzach tego kompleksu. Oprócz kina Pionier w Szczecinie są również oddziały kin Multikino i Helios.

Muzeum niejedno ma imię

W Szczecinie jest dostępnych dla turystów kilka obiektów muzealnych. W Muzeum Narodowym można obejrzeć stałe ekspozycje i czasowe wystawy, które tematyką nawiązują do historii miasta i regionu.

W podziemnym Muzeum Przełomów można poznać szczecińską historię walki z komunizmem i dowiedzieć się dlaczego w tym mieście ważny jest i grudzień 1970, i sierpień 1980. Wystawa w tym muzeum ma charakter interaktywny, więc jest idealna również dla młodszych osób.

Nie lada gratką jest Muzeum Techniki i Komunikacji, które mieści się w dawnej zajezdni tramwajowej. Szczecin zarówno przedwojenny, jak i po 1945 roku miał silny związek z budową aut i silników (np. w fabryce Stoewer), jak i motocykli (Junak). Dlatego to muzeum jest tak wyjątkowe, można w nim zobaczyć niespotykane nigdzie indziej eksponaty.

W związku z tym, że Szczecin jest oddalony od morza o ok. 80 km i ma silne tradycje związane z morzem/portem/stocznią obecnie budowane jest kolejne muzeum, tym razem o tematyce morskiej.

Nocne życie miasta

Szczecin jest również atrakcyjnym miejscem dla osób szukających imprezowych wrażeń. Kilkanaście klubów z różnorodną muzyką (m.in. Grey, Rocker, Disco na Deptaku, Cafe Jerzy), deptak Bogusława z wieloma knajpkami serwującymi zarówno lokalne specjały, jak i popularne dania kuchni ze świata – to wszystko czeka na żądnych wrażeń.

Odwiedzając Szczecin na pewno nikt się nie będzie nudzić. Jest to bowiem miasto różnorodne i o bogatej kulturze.

Article Categories:
Szczecin

Comments are closed.