Jak wybrać odpowiedniego dla siebie laptopa

Written by

Przenośne komputery, bo tak można mówić o laptopach, są doskonałymi urządzeniami, które łączą w sobie funkcjonalność oraz wydajność stacjonarnych jednostek z mobilnością i możliwością łatwego przenoszenia ich w każde miejsce. Spakowanie laptopa w torbę to żaden problem. Umożliwia to pracę na nim gdziekolwiek się znajdziemy. Zabranie swojego notebooka na łono natury, do kawiarni, restauracji lub na wyjazd rodzinny bądź wakacje umożliwia korzystanie z jego funkcji w każdym miejscu świata. Otwiera to niesamowicie wiele możliwości, ponieważ nie ogranicza nas stacjonarny komputer w pokoju, biurze czy mieszkaniu. Laptopy są coraz bardziej wydajne, przez co pozwalają na wykorzystanie go do bardziej rozrywkowych celów. Oglądanie filmów w rozdzielczości 4K, renderowanie filmów, obróbka zdjęć czy nawet granie w najnowsze produkcje jest możliwe na nowoczesnym sprzęcie. Rozgrywka w towarzystwie pięknych widoków plaży, gór czy jezior to podwójna radość.

Przeznaczenie laptopa ważnym kryterium przy zakupach.

Podstawowym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy zakupie laptopa jest to, do czego będzie on wykorzystywany. Jeśli urządzenie ma być używane do surfowania po Internecie, przechowywania zdjęć, muzyki czy dokumentów warto zainteresować się tymi, które będą miały pojemny i szybki dysk. W takim przypadku droga karta graficzna, superszybki procesor i wydajna pamięć operacyjna nie będą wymagane. Do pracy w programach takich jak Excel, Word, PowerPoint wymagane będą laptopy z szybszymi procesorami oraz odpowiednią pamięcią RAM. W takim przypadku to właśnie te podzespoły są najważniejsze do szybkiej, wydajnej i wygodnej pracy. Takie kryterium wyboru sprawdzi się również, jeśli laptop ma służyć do oglądania filmów w 4K. Do bardziej profesjonalnych zastosowań, jak obróbka zdjęć czy renderowanie filmów potrzebna będzie dodatkowo odpowiednio wydajna karta graficzna. Notebooki do takich zastosowań będą najdroższe, ponieważ wymagana jest nie tylko dobra karta graficzna, ale również wydajny procesor, pamięć i odpowiedni dysk. Rozrywka jaka płynie z grania w gry wideo również wymaga wszystkich podzespołów na wysokim poziomie, przez co laptopy kupowane w tym celu kosztują najwięcej.

Za co odpowiedzialne są poszczególne podzespoły?

Każdy element komputera wpływa na inne strefy działania oraz funkcjonowania. Dodatkowo przy wyborze laptopa trzeba wziąć pod uwagę takie rzeczy jak rozmiar całego urządzenia, pojemność baterii czy jakość matrycy. Tak wiele zmiennych i czynników może przyprawić o zawrót głowy. Z tego powodu warto mieć wyjaśnione wszystko w jednym miejscu. Ułatwi to wybór i zakup nowego laptopa oraz pomoże uniknąć przepłacenia i fatalnych w skutkach pomyłek.

Funkcjonalność poszczególnych podzespołów i elementów laptopa:

  • karta graficzna- odpowiedzialna za wydajność w programach graficznych, grach wideo oraz przetwarzaniu każdego rodzaju grafiki. Najważniejsza podczas grania w gry wideo, oglądania filmów w wysokich rozdzielczościach oraz montażu filmów czy obróbce zdjęć. Najważniejsze parametry to szybkość rdzenia oraz ilość pamięci VRAM.
  • procesor- przetwarza wszystkie obliczenia jakie zachodzą w systemie, programach podczas użytkowania. Odpowiedni procesor niezbędny jest podczas renderowania plików oraz w pracy przy programach typu Microsoft Office. Parametry na jakie trzeba zwrócić uwagę to częstotliwość rdzenia oraz ilość tych rdzeni.
  • pamięć RAM- ważna podczas robienia wielu rzeczy na raz. To w niej przechowywana jest pamięć krótkotrwała, czyli wszystkich aktualnie uruchomionych programów. Ważna podczas korzystania z wielu kart przeglądarki oraz licznych programów jednocześnie. Wydajność zależy od ilości pamięci oraz jej częstotliwości.
  • dysk HDD oraz SSD- obecnie to opcja dysków półprzewodnikowych (SSD) jest bardziej popularna, ponieważ jest nieporównywalnie szybsza, a ceny tego typu nośników danych są coraz mniejsze. Przy zapisie danych, ich odczycie niezwykle istotne. Tutaj warto zwrócić uwagę na rozmiar oraz prędkości zapisu i odczytu danych.
  • wielkość laptopa- tutaj kwestia niesamowicie indywidualna, ponieważ zależy od tego gdzie będziemy używać urządzenia
  • matryca- rodzaj oraz rozmiar, zależy od niej jak duża będzie przestrzeń robocza oraz jakiej jakości obraz będziemy widzieć na ekranie

Podsumowanie informacji co do wyboru laptopu.

Kryteriów wyboru oraz czynników, które ostatecznie wpływają na decyzję co do zakupu notebooka jest bardzo dużo. Najważniejsze jest określenie do czego urządzenie będzie służyć oraz z jakich programów będziemy najczęściej korzystać. Po odpowiednim przeszukaniu i wyborze odpowiednich dla siebie laptopów, trzeba wziąć pod uwagę jakość poszczególnych podzespołów oraz materiałów z jakich jest on wykonany. Estetyka również jest ważna, ponieważ jeśli laptop ma być używany w celach biznesowych, staje się on z automatu pewnego rodzaju wizytówka naszej osoby. Ważny oczywiście jest budżet jaki mamy na zakup tego mobilnego komputera. Są to urządzenia droższe niż tradycyjne, stacjonarne pecety, ale ich mobilność i funkcjonalność wynagradzają swą cenę. Dobre laptopy można kupić już za około 3000 złotych.

Polecamy http://jak-wybrac.pl/jak-wybrac-laptopa-jaki-laptop-kupic-wybieramy-dobrego-laptopa/

Article Categories:
Elektronika

Dodaj komentarz